skip to Main Content
ISKELE LONG BEACH BÖLGESİ ÖZELLİKLERİ

ISKELE LONG BEACH BÖLGESİ ÖZELLİKLERİ

İskele İlçesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 5 ilçesinden biridir. Yüzölçümü 774 kilometrekaredir. İskele İlçesi, 1998 yılına kadar Mağusa ilçesine bağlıydı. 2000 yılında çıkarılan bir yasayla Güzelyurt ilçesi ile birlikte ilçe statüsü kazandı. İskele, Mağusa-Karpaz Anayolu ile Ercan-Karpaz Anayolu’nun birleştiği noktada, yeşilin maviyle bütünleştiği, Turizmin gözbebeği bir kıyı şerididir.

İskele, 1974 öncesindeki ismi Trikomo olarak da biliniyor. 1974 Mutlu Barış Harekatı ile birlikte Güney’den Kuzey’e toplu göçü başlatan Larnaka Türk Halkı, bu kıyı şeridine yerleştirilmiş ve bu tarihten itibaren İskele olarak isimlendirilmiştir.

iskele-genel-gorunum

İskele, Mesarya Ovası ile Karpaz yarımadası’nın kesiştiği noktada, Mağusa-Karpaz anayolunun 18. kilometresinde yer alan şirin bir sahil kasabasıdır. 1974 öncesi Trikoma olarak anılan bölgenin ismi, özellikle Larnaka’nın İskele köyünden gelen Kıbrıs’lı Türkler’in yerleşmesinden sonra, Yeni İskele olarak değiştirilmiştir. Mağusa-Karpaz yolu üzerinde bulunan ve “Boğazé olarak anılan bölge, birçok turistik tesis ve balıkçı lokantası ile turistlerin ilgi odağıdır. Boğaz’da bulunan Haravdi sahili ise halk plajı olarak kullanılmaktadır. İskele, Mağosa ve Karpaz arasındaki en büyük yerleşim yeridir. Bafra, Mehmetçik, Dipkarpaz ve Yeni Erenköy gibi köylerin bulunduğu bölge, Kıbrıs’ın simgesi olan Karpaz eşeklerine de evsahipliği yapar. Bafra ve Altınkumsal gibi bakir plajların olduğu bu bölge, doğal ve tarihi güzellikleriyle, huzur sükun arayanları kendisine çeker.

1 Haziran, 1998 tarihinden itibaren ilçe sayısı 3’ten 5’e yükseltildi ve İskele İlçe olarak ilan edildi. İskele İlçesi’nde 43 yerleşim birimi yer almaktadır. İlçe nüfusu 20, 245 dir. Belde halkı geçimini Turizm, memuriyet, işçilik, çiftçilik, balıkçılık ve zanaatkarlık yaparak sağlamaktadır.

Long Beach İskele bölgesi kesinlikle Kuzey Kıbrıs’ın en ünlü sahillerinden biridir. Özellikle son zamanlarda yatırımcıların  ve turistlerin gözdesi olarak ortaya çıkan bu bölge, oldukça çeşitli gezgin ve yatırımcılara ev sahipliği yapıyor. Beyaz kumları, palmiye ağaçları ve gezinti bölgeleri ve kilometrelerce deniz kıyısı ile İskele Long Beach bölgesi, Kuzey Kıbrıs’ın en gözde bölgelerinden biridir. Gezginlerin ve yatırımcıların çoğuna ev sahipliği yapan bölge olarak anılan İskele sahilinde çarpıcı bir balıkçı limanı, restoranlar  bulunmaktadır . Huzur, tüm yatırımcılar ve gezginler için olmazsa olmazdır ve Kıbrıs’ta tatil evi veya  Kuzey Kıbrısta yatırım arayan ve Kıbrıs’ta kalmak isteyen herkes İskele Long Beach bölgesinde huzur ve sükunet bulacaktır. İskele Long Beach’in Eşsiz Plajları diğer sahillerin aksine, uzun bir bisiklet ve yürüyüş yolunun yanı sıra çocuk oyun alanı, engelli parkı, sahilde restorant ve tüm yol boyunca palmiye ağaçlarıyla tam bir doğa harikasıdır . Plajlar satılık tüm mülklerimize yürüme mesafesindedir.

 

Back To Top